Menü Kapat

Demir doğrama lazerleri ile proktoloji…

Demir doğrama lazerleri ile proktoloji...

Demir doğrama lazerleri, sanayide, demir doğramada, demir kesme amaçlı kullanılan lazerler ile proctology yapılır mı?

Demir doğrama lazerleri ile proktoloji ameliyatları yapılır mı? Soru başlangıçta komik gelebilir. Ancak düşünüldüğünde, komik değil bilakis teknolojik olarak iki lazerin benzerliği dikkat çekecektir. Elbette demir kesmede kullanılan sanayi tipi lazerlerle proktoloji ameliyatı yapılamaz. Bununla birlikte, demir kesme lazerlerinin çalışma prensibi ile proktolojide kullanılan lazerlerin çalışma prensibi aynıdır.

Sanayide, demir doğramada, demir ve çelik kesme de kullanılan lazerler 1470 Nm dalga boyundadır. Ancak güç olarak 4000-5000 watt güce sahip lazerlerdir. Watta bağlı olarak çok yüksek sıcaklıklar ile kesme işlemi yapılmaktadır.

1470 Nm Diode lazerler hemoglobine duyarlı lazerlerdir. Kandaki hemoglobin de yüksek miktarda demir içerir. 1470 Nm diode lazerler, demir tarafından soğurulduğu (emildiği) için, sanayide demiri kesmek için kullanılan lazerler ile proktoloji lazerleri aynı lazerlerdir. Aradaki fark, güç (watt) farkıdır. Proktoloji lazerleri, sanayi lazerlerinin 1/1000 kadar kuvvetinde enerjiye sahiptir.

Proctolazer, Site Yapım