Menü Kapat

Ferguson Yöntemi ve Lazer

Ferguson Yöntemi ve Lazer

Ferguson yöntemi ve lazer cerrahi yöntemi, hemoroid cerrahisi açısından karşılaştırıldığında ortaya ne gibi farklar çıkar? Buna dair mini makalemiz iki yöntem arasındaki farkları koyması açısından önemli bilgiler içerir.

Hemoroji

Ferguson yöntemi ve lazer arasındaki en belirgin ayrım, kanama konusunda ortaya çıkar. Ferguson yöntemi; hemoroid Pakesinin eliptik bir insizyonla çıkarılması ve yara kısmının sütür ile kapatılmasıdır .En büyük problem, işlem sırasında hemoroji fazla olduğu için 1 gr/ml Adrenalin 10 cc serum fizyolojik ile mix edilip insizyon yerine uygulanır. Gerçi artık Adrelanin kullanılmamaktadır. Yeni moleküller ile kanamayı en aza indirmek mümkündür.

Ferguson Yöntemi ve Lazer
Ferguson yöntemiyle hemoroid operasyonu.

Ferguson Yöntemi ve Lazer arasında fark; minimum doku hasarı

Dikişler internal sfinkterden geçirilmeli ki ölü doku minimal olsun. Anaderm mümkün olduğu kadar az doku çıkarılmalıdır. Dentat hat seviyesinde fazla miktarda anoderm eksize etmek, stenoza (Darlık) oluşumuna neden olur ki, bu; olabilecek en ciddi sorundur. Lazer ile doku eksize edilmediği için stenoz olmaz. Sfinkterlerin üstünde çalışıldığı için sfink hasarı olmaz. Lazer ile Submozal alanda fibrotik bir bağ oluşturularak üst epitel ile alt epitel peksi yapılır.

Enfeksiyon

Fergusan yönteminde de açık yara olduğu için hastanın iyileşme süresi uzun ve ağrılıdır. Açık yara demek enfeksiyon riskine açık hale gelmek demektir. Lazer de açık yara olmadığından dolayı hastanın hastanede kalma süresi çok kısa, enfeksiyon riski; minimumdur. Hastanın yaşam kalitesi bozulmaz. İşlem çok kısa sürmekte ve hasta minimum anestezi almaktadır.

Ferguson yöntemi ve lazer arasında fark; konfor…

Lazer ile hemoroid tedavisi klasik tedavilere göre Amerikayı tekrar keşfetmek değildir. Hastaya; maximum konfor sunmakta, ameliyat sonrasında sıfır kanama ile en fazla konforu sağlamaktadır. Sfinkter hasarı olmadığı için, minumum risk içerir. Bu açılardan dolayı, lazerli hemoroid cerrahisi oldukça pratik ve konforlu bir yöntemdir.

Lazer ile hemoroid tedavisi klasik tedavilere göre Amerikayı tekrar keşfetmek değildir. Hastaya; maximum konfor sunmakta, ameliyat sonrasında sıfır kanama ile en fazla konforu sağlamaktadır.
Lazer ile hemoroid tedavisi klasik tedavilere göre Amerikayı tekrar keşfetmek değildir. Hastaya; maximum konfor sunmakta, ameliyat sonrasında sıfır kanama ile en fazla konforu sağlamaktadır.