Menü Kapat

Hemoroid (Basur)

Hemoroid

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, Latince Haema (kan)-Rhoos (sızdırma) kan sızdırma anlamındadır. Dünya genelinde anal bölgede görülen en sık rahatsızlıklardan biridir. Aslında hemoroid, anal bölgede elastik bağ dokusunun, kan yapısının, düz kas liflerinin sarkmasıdır. Türkçe’de halk dilinde; basur, mayasıl vb isimlerle de anılır.

Ülkemizde en önemli sorun UTANMA-ÇEKİNME gibi nedenlerden dolayı tedaviye çok geç başlanması ve zaman geçtikçe memenin daha da büyümesi, sıkıntıların daha da artmasıdır. Aslında bu tam bir kısır döngüdür. Unutulmaması gereken şudur ki, hemoroid memenin ilk evrelerinde tedavisi ve geri dönüşü çok daha kolay ve pratik olmaktadır.

Hemoroid nasıl oluşur?

Hemoroid düzensiz bağırsak hareketleri ile ilişkilidir. Kabızlık, ishal, gebelik ,ıkınma, dışkılama güçlüğü, motosiklet binmek, çok baharat tüketimi, acı tüketimi, basur oluşumunda sıralanabilecek etkenler olabilir. Yalnız unutulmaması gereken; kesin oluşum nedeni bilinmemektedir.

Basur Tipleri
Basur Tipleri

Hemoroid (Basur) tipleri

  • Dış Hemoroid
  • İç Hemoroid

Hemoroi̇d cerrahi̇si̇nde yöntemler, ameli̇yat yöntemleri̇ nelerdir?

Klasik cerrahi

Miligan Morgan,Ferguson, Parks,Ligasure Harmonic kullanmı,Longo, Anal dilatasyon, THD, HAL Tekniği vb. Evet tüm tedavi yöntemlerinin cerrahide yeri vardır ve doğrudur.

Lazer cerrahi̇ i̇le hemoroi̇d ameli̇yatı

Öncelikle lazer çok sevilen ve hastayı etkileyen bir kelime anlamı olması sebebiyle, bazen lazer adı altında konu ile ilgisi olmayan yöntemler de lazer olarak adlandırılmaktadır. Öncelikle doğru lazer ve doğru merkezde yapılan gerçek lazer cerrahisi, hastaya daha fazla konfor ve rahatlık sunarken, ağrıyı en aza indirir. Hasta ayni gün taburcu olmakta 1-2 gün sonra yaşama geri̇ dönmektedi̇r. Gerçek ve uygun lazer ile yapılan ameliyat sonrası hasta konforu maxsi̇mum, ağrı mi̇numumdur. Hemoroi̇d cerrahisinde kendi̇ni̇ kanıtlamış lazer fi̇rması ve lazer ci̇hazı kullanmak çok önemli̇di̇r.

Hemoroid kremleri işe yarar mı?

Hemoroid  kremleri sadece o an için hastanın kanama ve ve  kaşıntıyı gidermektedir. Burada damar yapısında elastik bağlarda vs bozulma ve sarkma olmuştur. Krem ile bu yapıyı ters çevirmek mümkün değildir. Bu sadece geçici bir çözümdür. Hastalar bu kremleri kullanıp o an için şikayetleri geçmekte ve operasyon dan kaçmaktadırlar. Bu tür kremler anestezik maddeler içerdiği için o bölgeyi geçici uyuşturmaktadır. Unutulmaması gereken konu her geçici çözümde sizin hemoroıd yapınız daha da büyümekte ve sarkmaktadır. Böyle bir geçici çözümün sizi daha da sıkıntıya sokacağı  unutulmamalıdır.

Bitkisel  ilaçlar işe yarar mı? Basura ne iyi gelir ? Basur bitkisel tedavi ?

Sağlık bakanlığı ruhsatlı ve basur ve hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçlar vardır. Tüm bu ilaçlar toplardamar koruyucu ve kuvvetlendiricidir. Çok küçük aşamalarda kullanılmaktadır ve doğrudur. Fakat sağlık bakanlığı ilaç onayı olmayan bitkisel ilaçlar da en önemli sorun kullanılan bitkinin Toksin (zehir etkisidir).

Evet Tıp da birçok ilaç bitkilerden bitki yapılarından elde edilmek de fakat tüm firmalar bu bitkileri binlerce deneye tabi tutmak da ilave ve çıkarmalar yapmak da bunun için milyon dolar klinik araştırmalar, hastalar üzerinde yıllarca çalışmalar ve en sonunda ruhsat almak da ve tüm dünyada satmaktadır.

Örnek Bitkisel reçete de şunu yazmış: Havuç yaprağı, su, maydanoz vs karıştırın.

Bu kadar basit olsa İlaç firmaları neden milyon dolarlık yatırımlar ve klinik çalışmalar yapsın? Bütün firmalar tonlarca havuç, kivi, maydanoz alsın ve ambalaja koysun!

Yine unutulmaması gereken konu, her bitkinin faydalı ve zararlı (Toksin-zehir etkisi vardır) 

Bir mekanizmayı tamir ederken diğer mekanizmaları bozmak ve zehirleme ihtimali olabilir. Unutmayın yıllar önce By-pass ameliyatından korkanlar bitkisel ilaç kullandılar. Hastanın 2 damarı tıkalı veya 3 damarı tıkalı bu bitkisel ilaçlardan sonra 5 damar tıkandı/ 6 damar tıkandı vs diye aylarca TV kanallarında haberleri çıktı.

Hemoroid olduğumu nasıl anlarım?

Hemoroid iki evredir.

  • İç hemoroidler
  • Dış Hemoroidler

Öncelikle hemoroid iç de başlar anüs ün 3.5 cm içinden. Dolayısıyla hasta burasını göremez ve elinle kontrolde anlayamaz. Zaman içerisinde damar yapıların, elastik bağların bozulması sonucu aşağıya doğru sarkmaya başlar.Hasta yine bunu fark edemez. Kolonoskopi ile bu görülür.

Dışarıya çıkmaya başladığı anda, yani dış hemoroid, dış meme olmaya başladığı anda hasta tuvalette eline gelmeye başlar. O anda bende hemoroid var der. Oysa hemoroi̇d,  anüsün 3.5/4 cm i̇çi̇nde aylar, yıllar önce oluşmuş yeni̇ yeni̇ dışarı çıkmaya başlamıştır.

Hasta çok yeni ameliyattan korktuğu için hemen aktar/bitkisel tedavilere başlayarak tedavi yolunu tercih eder. Bu zamanı uzatmak, i̇şi̇ daha zor duruma sokmaktan başka bi̇r yöntem deği̇ldi̇r.

Hemoroid belirtileri nelerdir ?

Hemoroid belirtileri; ağrı ve kanama şeklinde kendini gösterir.

Infrared Kuagülasyon Cihazı
Infrared Kuagülasyon Cihazı, lazer değildir!

Infared Koagülasyon lazer midir?

Özellikle lazer adı altında, lazer ile ilgisi olmayan birçok alet ve ekipman kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de infared koagülasyondur. Lazer değildir. 

 Infared Koagülasyon bir lazer sistemi değildir!

Hemoroi̇d i̇lacı var mıdır?

Anal bölgede kaşıntı, şişlik, kanama gibi durumlar, ihmale gelmeyen ve acil hekime müracaat edilmesi gereken durumlardır. Çok küçük aşamalarda Sağlık Bakanlığı ruhsatlı firmaların, anal bölgede damarları, bağları kuvvetlendiren ilaçları mevcuttur. Fakat unutulmaması gereken en önemli konu, hastalar hemoroidi, memeler dışarı çıktığında hissetmektedirler.

FAKAT O AŞAMAYA KADAR İÇERİDE ZATEN MEME ÇOKTAN YOL ALMIŞ VE SARKMAYA BAŞLAMIŞTIR.

İç hemoroidi hasta anlayamayacağı için sadece kaşıntı, kanama şeklinde ortaya çıkar. Grade 1/ Grade 2 aşamasında kullanılan Sağlık bakanlığı Ruhsatlı ilaçlar mevcuttur.