Menü Kapat

Proktolojide lazer cerrahi farkı

Lazerli cerrahi ile maximum hasta konforu.

Proktolojide lazer cerrahi farkı. Lazer ile yapılan operasyonlarda Proktoloji (Proctology) cerrahisinde farklı olan nedir?

Proktolojide lazer cerrahi farkı

  • Milligan Morgen,
  • Ferguson,
  • THD,
  • Bant ligasyon,
  • Harmonik,

Ligasure vb. tedavi yöntemleri, kabul edilmiş standartlar olup, Proktolojide lazer cerrahi farkı:

  1. Sıfır kanama,
  2. Minimum ağrı,
  3. Maximum hasta konforu sunulmaktadır.

Hasta aynı gün taburcu edilmekte, 1-2 gün sonra günlük yaşam aktivitilerine geri dönmektedir.

Hemoroid (Basur) nedir?

Hemoroid, anal kanalın iç duvarını örten tabakanın altında oluşan, etrafındaki bağ dokusuyla birlikte genişlemiş damarlara verilen isimdir. Damarların tahrip olup delinmesi sonucu sık sık kanama yaşanır. Dünyada ve Türkiye’de oldukça sık karşılaşılan hemoroid her 10 kişiden 8’inde görülmektedir.

Proktolojide lazer ile hemoroid tedavisi nasıl olur?

Lokal anestezi ya da hafif sedasyon ile saç telinden biraz daha kalın lazer teliyle hemoroid şişliklerine girilerek içerisindeki genişlemiş toplardamarlar üç dakika gibi kısa sürede büzüştürülerek tedavi edilir.

Lazerle hemoroid tedavisinin en önemli avantajı ağrısız ve kanamasız olmasıdır. Çok kısa sürede uygulanan bu yöntem ile hasta aynı gün günlük yaşantısına geri döner. Hasta operasyon sonrası ilaç veya pansumana gerek duymaz. Lazer uygulanan şişliklerdeki damarlar kökünden büzüştürüldüğü için hastalığın tekrarlama şansı azdır. Türkiye’de henüz yaygın olamayan lazerle tedavi yönteminde, gerek kullanılan teknoloji gerekse alandaki uzmanlıkları ile Op. Dr. Selahattın Yitgin ve ekibi ön plana çıkmaktadır.

Proktolojide lazer ile hemoroid tedavisi hangi aşamada uygulanır?

Lazerle tedavi yöntemi çoğu hemoroid hastasına uygulanabilir. Fakat ileri derece dediğimiz 4. derece hemoroidde, yöntem tek başına yeterli gelmez ve ek işlemler de yapılır.

Hemoroid tedavi süreci

Lazerle tedavi yönteminde hastanın, acısız bir hayat için 5 dakikasını ayırması yeterlidir. Hasta tedavi için uygunsa anında işlem gerçekleştirilir. Operasyon sonrası, reçete yazılmaz, pansumana gerek yoktur. Hastaya beslenme süreci ile ilgili tavsiyelerde bulunur ve taburcu ederiz. Hasta işlemin ardından 30 dakika sonra normal hayatına dönebilir. Operasyon sonrası ağrı ya da acı hissedilmez. Bazen çok hafif geçici acı ve sızlama yaşanabilir. Tedaviden sonra şişliklerde birkaç gün ödem olabilir.