Menü Kapat

SIKÇA SORULAN SORULAR

Taş kırma lazerleri ie proctology yapılır mı?

Lazer kelime ve anlam olarak çok sihirli bir kelime, fakat bir o kadar da tehlikeli dir. Yanlış makine ve yanlış dalga boylarında lazer kullanmak hastada geri dönüşü olmayan hasarlar ve nekrozlar yaratabilir. Lazer adı altında ,Konu ile ilgisi olmayan lazerler,yanlış dalga boylarında lazerler kullanılmaktadır.

Her lazerde ısı faktörü vardır,Isı dokuda nekroz ve diğer tahribat la doğru orantılıdır.Bizim kullandığımız lazer klink çalışmalar la bu bölge ve bu alanda en min ısı ve sıfır nekroz yaratması sebebiyle uygun lazerlerdir.

Anal bölgede hemoroıd, Fistül, Sinüs, Fissür vs. olsun burada çalışacak lazerler 1470 nm olmalıdır. Çünkü 1470 nm kanda hemoglobin ve demir tarafından soğurulur (Emilir). Taş kırma lazeri adı üstünde taş ile ilgili ARGE ve klinik çalışmaları yapılmış lazerlerdir.

TAŞ KIRMA LAZER İ ÜRETEN FİRMALAR,KENDİLERİNE ENDİKASYON ALANI AÇMAK VE GENİŞLETMEK İÇİN HEKİMLERİ YANLIŞ YÖNLENDİRMEKTEDİR.TAŞ KIRMA LAZERLERİ İLE YAPILAN PROCTOLOGY KLİNİK ÇALIŞMALARI YOKTUR..

Kıl ,Epilasyon lazerleri ile proctology yapılır mı?

Pazarda epilasyonda kullanılan lazerler de Diode lazerlerdir. Dalga boyları yaklaşık 600 nm civarındadır. Bu lazerler MELANİN üzerinden etki ettiği için epilasyonda kullanımı tasarlanmıştır. Yine maalesef bu lazerler ile proctology teklif eden firmalar vardır. Yine uygun olmayan bu lazerler dokuda geri dönüşü olmayan hasarlar ve nekrozlar meydana getirir.

Sanayi de demir doğramada, demir kesme de kullanılan lazerler ile proctology yapılır mı?

Evet sanayide demir doğramada, demir ve çelik kesme de kullanılan lazer ler 1470 nm dir. Ama 4000/5000 watt lazerlerdir.Watt a bağlı çok yüksek sıcaklıklar ile kesme işlemi yapılmaktadır. Çünkü 1470 nm Diode lazerler hemoglobin de demir tarafından soğurulduğu için doğru lazerlerdir. Demir ve çelik kesmede 1470 nm kullanılması bu yüzdendir.

Kaç çeşit lazer vardır…?

Dünyada çok değişik lazer türleri vardır..

 • Gaz Lazerleri (Atom Lazer,Helyum-Neon)
 • Molekül Lazerleri (CO2,Nitrojen,Excimer)
 • İyon Lazerleri (Argon,Kripton)
 • Metal Buharı Lazerleri
 • Sıvı Lazerler
 • Katı Hal Lazerleri (Yakut,Nd-YAG vs)
 • Yarı iletken lazerler (Diode Lazerler)

Makine/enerji ünitesi fiyatı ne kadar önemlidir..?

Makine yani enerji ünitesi rakamı lazer cerrahi sisteminin ana belirleyici unsuru değildir.Pazar a baktığımızda çok değişik markalar ve ürünler bulunmakda,1470 nm Velas Diode lazer multidisipliner bir cihazdır.Sadece Genel Cerrahi değil, Kdc ,Thorax, Kbb, Beyin cerrahi ,Gastro, Hepatobilier cerrahi vs, vs alanlarında kullanım imkanı sağlar.

Dolayısyla yatırım yapılan bir sistemi tüm endikasyonlarda kullandırabilen kişi ve firma vizyonu misyonu çok daha önemlidir.

Proctology de Tecrübe ne kadar önemlidir..?

Türkiye de ilk proctology lazer uygulamaları Aşkın İşbaşaran tarafından başlatılmıştır.Tıp da bilindği gibi hastalık yok hasta var ilkesine göre,Her hastanın durumu,hasta ya özeldir.Aşkın İşbaşaran ; 2570 den fazla sadece proctology tecrübesi  ile,operasyon anında pratik yaklaşımlar,çözümler ile hastaya ve hekim e en uygun tedavi yöntemini sunmayı ilke edinmiştr.

Sonuç itibariyle operasyonu makina değil bilgi birikim ve tecrübe yapmaktadır.

Lazer ile Proctology de ne farklı

Hemoroid operasyonlarında,

 • Milligan Morgen,Ferguson,THD,Bant ligasyon,Harmonik,Ligasure vs.vs.
 • Tüm tedavi yöntemleri doğrudur ve kabul edilmiş standartlardır.
 • Laser ile yapılan hemoroid opeasyonlarında….
 1. Sıfır Kanama
 2. Min Ağrı
 3. Max Hasta konforu sunulmaktadır.

Hasta aynı gün taburcu edilmek de 1-2 gün sonra yaşam kalitesine geri dönmektedir.

Lazer cerrahisinde tecrübe, deneyim,bilgi birikimi olmayan firma ve kişiler ile yapılan operasyonların dezavantajları nedir.?

Aslında diode lazerler minimal nekroz ve hasarlar yapmaktadırlar..Özellikle hemoroıd ve fistül de korunması gereken ön önemli alanlardan biri de sfinkter hasarıdır.

Sfinkter hasarı,hastada geri dönüşü olmayan bir süreçtir

Aşağıda endoanal ultrasonda yanlış enerji , total enerji ,süre ,atım sayısı,kullanılan mod ,vs sebeblerden dolayı ağır derece de sfinkter hasarı oluşmuş görüntü mevcuttur..

Bu hasta , lazer ile fistül operasyonu olmuş, sonrasında şikayetlerin de artma sebebiyle farklı bir merkezde endoanal ultrason yapılmış ve ağır sfinkter hasarı görülmüştür..

İnfared Koagülatör lazer midir ?

İnfared Koagülatör  LAZER SİSTEMİ DEĞİLDİR.

TERMAL ENERJİ YAYAN LAMBALI BİR SİSTEMDİR.NEKROZ = TERMAL ENERJİ

Laser de ışığın enerjiye dönüşmesi söz konusudur.Burada Lazer in hemoglobin,su,demir in ortaklaşa en optimum dalga boyunda kullanımı söz konusudur.Bu konuda yapılan klinik çalışmalar sonucu bulunmuş değerlerdir.

Oxyhemoglobin (HbO2) değeri çok önemlidir..

KDS lokal yapılabir mi?

KDS operasyonları hasta konforu açısından sıkıntılı ve yaşam kalitesini bozan operasyonlardır.

KDS lokal ile yapılabilmektedir.Aynı anda hasta hayat kalitesine bozulmadan devam etmektedir.Son derece konforlu,minimal ağrı,yüksek başarılı operasyonlardır.Ülkemizde KDS yüksek orandadır.

Hemoroid Lokal ile yapılır mı?

Lokal ile yapılan hemoroid vakasında; hasta anal bölge ye yapılan lokal anestezik ilaçlar ile son derece huzursuz olmakta ve gereksiz gerginlik  hissetmektedir.Bu yöntem uygun bir yöntem değildir.Spinal ,S.blok en uygun yöntemlerdir.