Menü Kapat

Taş kırma lazerleri ile proktoloji

Proktoloji Lazeri ile Hemoroid Cerrahisi

Taş kırma lazerleri ile proktoloji yapılır mı?

Taş kırma lazerleri ile proktoloji yapılır mı? Lazer kelime ve anlam olarak çok sihirli bir kelimedir. Sihirli olduğu kadar da tehlikelidir. Yanlış makine ve yanlış dalga boylarında lazer kullanmak, hastada geri dönüşü olmayan hasarlar ve nekrozlar oluşturabilir.

Proktolojide, proktoloji lazeri adı altında, konu ile ilgisi olmayan ve tamamen yanlış dalga boylarında bir takım cihazlar, lazer olarak kullanılmaktadır.

Her lazerde ısı faktörü vardır. Isı, dokuda nekroz ve diğer tahribatla doğru orantılıdır. Proktolojide kullandığımız lazer cihazları, klinik çalışmalarla desteklenen, bu bölge ve bu alanda en minimum ısı ve nekroz yaratması sebebiyle kullanıma uygun lazerlerdir.

Anal bölgede; hemoroid, fistül, sinüs, fissür gibi endikasyonlarda kullanılacak lazerler 1470 Nm olmalıdır. Çünkü, 1470 Nm, kanda hemoglobin ve demir tarafından soğurulur (emilir). Taş kırma lazerleri, adı üstünde taş ile ilgili imal edilmiş lazerlerdir.

Proktoloji lazerleri anal bölge endikasyonlarında binlerce kez kullanılmıştır. onbinlerce endikasyonda, binlerce hasta üzerinde kullanılan proktoloji lazerleri ile bu lazerleri karşılaştırmak zaten mümkün değildir.

TAŞ KIRMA LAZERİ ÜRETEN FİRMALAR, KENDİLERİNE ENDİKASYON ALANI AÇMAK VE GENİŞLETMEK İÇİN, HEKİMLERİ YANLIŞ YÖNLENDİRMEKTEDİR. TAŞ KIRMA LAZERLERİ İLE YAPILAN PROKTOLOJİ KLİNİK ÇALIŞMALARI YOKTUR.

Proctolazer, Site Yapım