Menü Kapat

Lazerli hemoroid tedavisi

Lazerli Hemoroid Tedavisi

Lazerli hemoroid (basur) tedavisi

Lazerli hemoroid tedavisi. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığının lazerli tedavisini mi merak ediyorsunuz? Kesinlikle doğru yerdesiniz. Hemoroid çok yaygın bir hastalıktır. 50 yaşın üzerindeki erkek ve kadınların yarısından fazlasının yolu bu sorunla yolu kesişmiş durumdadır. Genel olarak nüfusun %80’ine yakın bölümü hayatında en az bir kez hemoroid hastalığının acılı sonuçlarını yaşamıştır.

Sağlıklı hemoroidler bir damar yumağı oluşturarak makatın tam olarak kapanmasına yardımcı olurlar. Makat öncelikle içteki kapatıcı kas ile kapatılır. Diğer bir deyişle sızdırmaz hale getirilir. Kas üzerindeki hemoroid yastıkçığı gaz,mukus ve sulu dışkının bağırsak içinde tutulmasını sağlar. Anal kanal içindeki cilt dokusu sıvı tutma kabiliyetine yardımcı olur. Yaşamı boyunca insanların pek çoğunda bu yastıkçıklarda büyüme olduğu ya da bunların söndüğü görülür.

Basur nasıl ortaya çıkar?

Hemoroid denen hastalığın oluşma süreci, bölgedeki kanalların tıkanması, kan dolaşımının bozularak tromboz oluşması sonucu olur. Farklı nedenlere bağlı olarak bölgedeki kan akış hızının bozulmasıyla, damar yapısı bozularak, şişer ve hemoroid hastalığı ortaya çıkar. Yanlış ıkınma, alkol, obezite, yanlış beslenme gibi faktörlere bağlı olarak geliştiği düşünülen hemoroidin tam olarak neden ortaya çıktığı tespit edilemeyen bir süreci içerir. Hemoroid tabu sayılan bir konudur. Hastalar genellikle hastalıklarını konuşmaktan çekinir. Hemoroid hastalığı rahatsız edicidir-kaşıntı,yanma yapar ve ağrır.

Basurda bitkisel tedavi

Çoğu durumda kendi kendinize uygulayacağınız tedavi, örneğin doğal merhemler, losyonlar ya da benzeri tedavi seçenekleri kalıcı bir iyileşme sağlamaz. Gerçi ağrılı belirtiler kaybolur ancak kısa bir süre sonra yeniden geri gelirler. Sorun çözülmemiştir. Aksine daha da büyümüş ve tedavisi zorlaşmıştır. Ancak kan görüldüğü zaman ve ağrı dayanılmaz hale geldiğinde doktora gidilir.

Cerrahi müdahale

Hemoroidlerin tıbbi tedavisi hastalığın evrelerine göre belirlenir. Hemoroidler 4 evreye ayrılır. Başlangıç evresinde ilaçla tedavi ve diyet yeterli olabilir. İleri evrelerde hemoroidler tuvalete çıkıldığında dışarı çıkar ve ancak ameliyatla tedavi edilir. Klasik yöntemde torbalanmış ve sarkmış doku eskize edilerek alınır ya da farklı cerrahi tekniklerle tedavi edilir. Bu cerrahi müdahale, ağrıların yanı sıra çok çeşitli komplikasyonlara da neden olabilir.

Lazerli hemoroid tedavisi

Hemoroidler uygun anestezi altında makat cildine zarar verilmeksizin büzüştürülür. Bu yöntemle yalnızca çok küçük bir yara olur.

  • Lazer sondası gözetim altında hemoroid memeciğin merkezine yerleştirilir.
  • Lazer ile hemoroid isabetli bir şekilde içten büzüştürülür.
  • Tedavinin bir sonucu olarak hemoroidler büzüşür ve geriler.

Lazerli hemoroid tedavisinin etkisi

Lazerin isabetli derinlemesine etkisi sayesinde büyümüş olan hemoroidler kan dolaşımından da ayrılırlar. Lazer tedavisinin ardından birkaç gün içinde ağrı durur ve kısa bir süre içinde kişi normal yaşamına döner.

Lazerli hemoroid tedavisinin avantajları

Lazer tedavisi basuru 2.ve 3. evrede olan hastalar için uygundur. Geleneksel cerrahi müdahalelerin aksine bu uygulamada kesi olmaz ve doku alınmaz.

  • Hemoroid düğümlerinde isabetli doku azaltılması olur, çevre dokular hasar görmez. Minimal doku hasarıyla hemoroid tedavisi sağlanır.
  • Sıvı tutma kabiliyeti maksimum derecede korunur, sıfır kanama ile operasyon tamamlanır. Doktor açısından son derece konforludur.
  • Makat kası ve mukoza mümkün olan en iyi şekilde korunarak, ileride oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilir.
  • Kısa sürede iyileşme sağlar, hasta çok kısa sürede günlük yaşam aktivitelerine dönüş yapar.
Proktoloji lazerlerini koter cihazları ile karıştırmamak gerekir.
Proktoloji lazerlerini koter cihazları ile karıştırmamak gerekir.

Lazerli diğer anal cerrahi yöntemlerinde olduğu gibi, basur yani hemoroid tedavisinde de, proktoloji için üretilmiş özel lazerlerin kullanılması önemlidir. Proktoloji lazerleri dışındaki lazerlerle anal cerrahi operasyonları kesinlikle önerilmez. Hemoroid gibi, sonradan oluşabilecek komplikasyonlara sahip hastalıklarda, sadece proktoloji lazerlerinin kullanılması son derece önemlidir.

Proktoloji cerrahisinde lazer kullanımı avantajlı olduğu kadar, tecrübe isteyen bir ayrıntı içerir. Operasyonu yapan cerrahın lazer konusunda çok iyi bilgilendirilmiş olması ya da lazer ekibinin tecrübeli olması önemli bir başlıktır.

Lazer asla dağlama (koterizasyon) ile karıştırılmamalı, koter cihazları, lazer cihazlarıyla aynı kategoride değerlendirilmemelidir. Koter cihazlarını lazer diye tanıtan cihaz satıcısı firmalardan uzak durulmalıdır. Koterizasyon, hastada oluşabilecek ciddi komplikasyonların nedeni olabilir.